Opis i i analiza

projektu edukacyjnego “Chleb” 06.04.2002


Cel projektu:


  1. Poznawanie, stosowanie zwrotów i wyrażeń frazeologicznych związanych z rzeczownikiem “chleb”

  2. Ułożenie przepisu na wypiek.

  3. Zdobycie umiejetności pieczenia chleba.

  4. Umiejętność pracy w grupie.

  5. Napisanie sprawozdania.

Harmonogram i realizacja


Realizacja tego miniprojektu zaplanowana została na tydzień. Klasę podzieliłem na czteroosobowe grupy. Działania każdej z nich miały zakończyć się upieczeniem chleba.

Pierwsze zadanie polegało na objaśnieniu kilku terminów i związków frazeologicznych

oraz przysłów. W tym celu dzieci wspólnie wyszukiwały w słownikach - SJP i SWO potrzebne hasła.Wypisane i objaśnione na kartach terminy były odczytywane przez lidera grupy.Opracowane plasycznie, wieszano na klasowej tablicy.

Następnego dnia w grupach wyszukiwano potrzebne przepisy z książek kucharskich. Odzczytywano je i komentowano. Ustalano potrzebne składniki i układano przepis.Zapisany przez sekretarza grupy był odczytywany i oceniany przeze mnie i dzieci. Na koniec zajęć dokonano w grupach rozdziału zadań na dzień następny (składniki, sprzęt agd).

Na wypiek wybrałem sobotę ( dzień do odpracowania) dlatego, że trzeba było poświęcić na to zadanie ok. 5-6 lekcji i nie było problemu z zamianą sal i nauczycieli. Uczniowie piekli chleb w elektrycznych prodiżach. Zadanie udało się nadspodziewanie dobrze. Chleby pszenne, razowce i bułki pięknie wyrosły, co wzbudziło zdziwienie, a potem radość. Na chrupiącym pieczywem recytowano wiersze o chlebie . Zapach wypieków rozniósł się po szkole, co sprowadziło do sali wielu ciekawskich i chętnych do konsumpcji uczniów i nauczycieli.

Po takim sukcesie, w poniedziałek pozostawało tylko ułożyć grupowe sprawozdania, wydrukować i umieścić je na klasowej tablicy ogłoszeń.

Ocena i ewaluacja


Projekt “Chleb” jest doskonałym przykładem na ministerialny wymóg realizacji ścieżek dydaktycznych. Wystąpiły tu treści z zakresu edukacji ekologicznej (nr 1, 4), prozdrowotnej

(nr 3, 6, 7), edukacji czytelniczej i medialnej ( nr 2,4,5, 9,11), edukacji regionalnej( nr 3,5)

wychowania patriotycznego i obywatelskiego (nr 3).

Moment ewaluacyjny wystąpił przy sprawozdaniach, gdzie grupa oceniała i prezentowała swoje działania.

Choć projekt był trudny w realizacji, jednak efekt był ponadszkolny. W rok po zajęciach

jeden z uczniów samodzielnie w domu wypiekal chleb – o czym poinformowała mnie jedna

z matek w czasie wywiadówki.