Opis i analiza

projektu „Wakacyjna mapa”

Problem

Pierwszym tematem powakacyjnym na lekcjach j. polskiego w kl. IV-VI są zwykle wakacyjne wspomnienia. Najprostszy schemat to:

  1. Swobodna rozmowa o wakacjach.

  2. Domowa praca pisemna – opowiadanie.

  3. Omówienie i ocena tekstów.

Taka realizacja jest konwencjonalna, łatwa, szybko załatwia sprawę, jest jednak prawdziwym marnotrastwem możliwości do wykorzystania.

Geneza zjawiska i prognoza

U każdego z nas jest potrzeba dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami. Dlatego warto wykorzystać tę naturalną chęć, do ćwiczeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu. Dziecko śmiałe, pewne swojej wiedzy, nie mające trudności ortograficznych, posługujące się bogatym słownictwem nie będzie miało problemu opowiedzieć i napisać. Jak zaktywizować tę wiekszość, która takich możliwości nie posiada? Nie była na kolonii, obozie harcerskim, zagranicznych wojażach?

W obecnych czasach często się przecież słyszy:” Ja byłem tylko w domu i o czym mam napisać?”

Oprócz wspomnień z wakacji przywozi się pamiątki, pocztówki czy własne zdjęcia i filmy. One

w szkolnym opowiadaniu się nie zmieszczą. Ciekawiej byłoby je także zobaczyć i dotknąć.

Propozycja rozwiązania

Moim pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest cykl lekcji pt.”Wakacyjna mapa”. Zwykle jest to pierwszy i drugi tydzień nauki we wrześniu. Uczniowie dobierają się w grupy cztero- maksymalnie pięcioosobowe ( podyktowane jest to efektywnością pracy takiego zespołu) i jako całość odpowiadają za przygotowanie swojej mapy. Każda drużyna wyłania spośrod siebie trzy osoby:

lidera grupy - ten ją reprezentuje na zewnątrz wypowiada sie w jej imieniu

sekretarza - który zapisuje wspólne pomysły i teksty, odpowiada za strone graficzną

mapy

zegarmistrza - kontroluje czas wykonania założonych zadań

Pozostali to członkowie grupy (1-2 osoby). Zadaniem głównym każdej ekipy jest przedstawienie

na formacie papieru od A2 wzwyż swoich wakacji. Na projekcie muszą się znaleźć:

  1. mapy miejsc w których się było

  2. swoje opowiadanie – pisze każdy osobno

  3. pamiątki, pocztówki, elementy ozdobne

Przy ustawionych parami ławkach, pierwszym etapem pracy jest kilkuminutowa „burza mózgów”, po niej lider przedstawia na forum klasy pomysł grupy. Zapisuje je na bieżąco w formie punktów sekretarz. Po rozdziale zadań każdy przystępuje do pracy. Forma mapy jej kształt – prostokąt, kwadrat, owal itd. jest dowolna, mapa w sensie geograficznym – może być nieco bajeczna, lecz zasadniczo zgodna z realiami geografii. Do przygotowanej mapy (Polski, Europy, świata) dodaje się , sprawdzone pod względem stylistycznym i ortograficznym napisane opowiadania (w domu, klasie). Opracowanie plastyczne składa się z rysunków, kolaży, doczepionych pamiątek, pocztówek, zdjęć. Gotowa „Wakacyjna mapa” jest najpierw mocowana do tablicy magnetycznej, gdzie odbywa sie jej prezentacja i ocena. Później stanowią one (zwykle ok. 6) wspaniałą dekorację klasy.

Efekty

Kiedy na koniec roku szkolnego każdy z uczniów oddaje mi kartkę ewaluacyjną odbytych lekcji,

często sie zdarza, że wskazują na ten właśnie pomysł. Daje on możliwośc wykazania się wszystkim bez wyjątku. Nie bez znaczenia jest fakt, że póżniej mapy wiszą w klasie i są jej ozdobą (dla ucznia forma nagrody i oznaka wartości pracy). Przygotowanie prac pisemnych jest bardziej uwiarygodnione – nie pisze się dla oceny, a dla potrzeby. Wir pracy na lekcji wszystkich dopinguje.

Podsumowanie

Wielopoziomowość tego projektu jest w zgodzie obowiązkiem stosowania ścieżek edukacyjnych.

Wystąpiły tu następujące treści:

edukacja czytelnicza i medialna (5,6,7,11)

edukacja ekologiczna (4,5)

edukacja prozdrowotna (4,6)

edukacja regionalna ( 2,3,6)

wychowanie patrityczne i obywatelskie (4,6)

Wartością tego projektu jest łagodne przejście od wakacyjnej wolności do rygoru szkolnych zajęć. Niektórzy przypomną sobie litery( kl.IV) i zasady ortograficzne (pisownia nazw geograficznych). Odróżnią opowiadanie od opisu. Skorzystają z map i atlasow geograficznych. Zwrócą uwagę na swoje i kolegi możliwości.